otel yıldızı resim

BLOG

Kuşadası Gezi Rehberi

Geri Dön

İçeriği Paylaşabilirsin

Kuşadası Gezi Rehberi

22 Ara, 2023

Yaz tatilinizi geçireceğiniz eşsiz bir tatil şehri arıyorsanız, Kuşadası tam isabet bir tercih olacaktır. Peki Kuşadası gezilecek yerler açısından hangi seçeneklere sahip? Kuşadası’nda tatil yapacaksınız nereleri mutlaka görmelisiniz?

Bütün sorularınızın cevabı, bu rehberde.

Kuşadası Nerede?

İlk olarak, Kuşadası’nın konumu ile başlayalım. Kuşadası; Ege Bölgesi’nde, Aydın iline bağlı bir ilçe. Yerli nüfus yaklaşık olarak 105 bin olsa da yaz tatillerinde turizmin etkisiyle şehrin nüfusu 2 milyonu aşabiliyor.

Aydın merkeze 71 km, İzmir’e 90 km, Selçuk’a 21 km, Çeşme ve Bodrum’a ise 157 km uzaklıkta olan Kuşadası; İzmir Adnan Menderese Havaalanı’na ise sadece 65 km uzakta.

Kuşadası’na Nasıl Gidilir?

Aydın Kuşadası gezilecek yerler listesine geçmeden önce, Kuşadası’na nasıl ulaşabileceğinize dair bazı pratik tarifleri paylaşalım.

  • İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na geliyorsanız; yerel hava yolu şirketlerinin Kuşadası servisleri veya HAVAŞ otobüsleriyle şehre ulaşabilirsiniz.
  • İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Denizli trenine binebilir, Selçuk İstasyonu’nda indikten sonra otogardan Kuşadası dolmuşlarıyla şehre varabilirsiniz.
  • Karayolunu tercih edecekseniz İzmir – Aydın karayolu üzerinden önce Selçuk’a ulaşıp, buradan da Kuşadası yönüne devam edebilirsiniz. Antalya veya Denizli yönünden gelecekseniz de Aydın – Söke karayolunu kullanarak Kuşadası’na ulaşabilirsiniz. 

Kuşadası Gezilecek Yerler

Hareketli şehir yaşamı, milli parkı dahi içeren eşsiz doğası, maviyle yeşilin kesiştiği geniş alanlarıyla Kuşadası; tatilini denize, güneşe ve ‘turizme’ doyarak geçirmek isteyenler için nokta atışı bir tercih. Çünkü şehir, 90’lı yıllardan bu yana gerçek bir turizm cenneti.

Doğasını ve tarihini bir arada düşündüğümüz zaman Kuşadası, gezilecek yerler açısından oldukça geniş seçeneklere sahip.

  • Güvercinada: Kuşadası’nın simgeleri arasında başta gelir. Tarihi açıdan da önemi büyük: Şehre deniz tarafından gelecek saldırılara karşı koruma sağlaması için inşa edilmiş. Barbaros Hayrettin Paşa’nın yaptırdığı bir kale ve İlyas Ağa’nın inşa ettirdiği surları içeren Güvercinada’da bu tarihe tanıklık etmek gerçekten eşsiz bir deneyim.
  • Kuşadası Milli Parkı: Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı olarak da bilinen bu yeşil alan; kıyısında deniz kaplumbağaları ve Akdeniz Foku’nun yaşadığı, 210’a yakın kuş türüne ev sahiplik eden, nesli tükenmeye başlamış bitkileri de içeren kolay kolay bulunamayacak bir biyolojik çeşitliğe sahip.
  • Kuşadası Plajları: Mavi bayraklı deniz mi ararsınız, göz alabildiğine uzanan upuzun plajlar mı? Düşük nem oranı ve bunaltmayan havasıyla, bölgenin gerçek ‘yazlık’ şehri olan Kuşadası’nda denize girmek inanılmaz keyifli. Kuşadası Kadınlar Plajı, Kuşadası Sevgi Plajı, Kuşadası Yılancı Burnu Plajı gibi farklı noktalarda bulunan plajlarını deneyebileceğiniz gibi Güzelçamlı’da yer alan Seven For Life Termal Otel’in sadece iki kilometre mesafede yer alan nefis plajını da deneyimleyebilirsiniz.
  • Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı: 1618 yılında Sadrazam Öküz Mehmet Paşa’nın yaptırdığı Kervansaray; bölgeyi ziyaret edenlerin ilk görmesi gereken tarihi yapılardan birisi. Kuşadası İskelesi’nin hemen yanı başında konuşlanan bu kervansaray dışarıdan küçük bir kaleye benzediği için içine girdiğiniz zaman nasıl olup da o kadar geniş bir avluya ve yüksek duvarlara sahip olduğuna şaşırabilirsiniz.

efes antik kent

Kuşadası Yakınındaki Gezilecek Yerler

Hemen yakınında Selçuk ve Şirince gibi önemli ilçelerin bulunması dolayısıyla, Kuşadası gezilecek yerler açısından sadece kendi şehir içi imkânlarıyla sınırlı değil. Bir dolmuşla kolayca ulaşabileceğiniz Selçuk, ve ardından 20 dakikalık kısa bir yolculukla ulaşabileceğiniz Şirince gibi destinasyonlar da bölgeye yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında…

  • Efes Antik Kenti (Selçuk): İşin doğrusu, Efes’i anlatmaya çok da gerek yok. MÖ 6000 yılında kurulmuş, dünyadaki pek çok uygarlığa da ev sahipliği yapmış olan global açıdan da büyük öneme sahip bu antik kenti ziyaret etmeyi unutmayın.
  • Şirince: Kahvaltısı bir başka, doğası bambaşka güzel olan Şirince’ye mutlaka sabah saatlerinde yolunuzu düşürün. Karadut suyundan tatmayı da ihmal etmeyin.
  • Milet (Didim): Doğrusu, Kuşadası’na biraz uzak. 62 kilometre mesafede. Ancak tarihi mekânları seviyorsanız, bu bölgeye yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken destinasyonlardan birisi. Kuşadası’ndan günlük turlarla Milet’e gidebilirsiniz.

Her şeyi saydık, peki ya konaklama?

Termal suları, plajı, geniş oda seçenekleriyle Kuşadası otelleri arasından kolayca birkaç adım öne çıkabilen Seven For Life Termal Otel’e şimdi rezervasyon yaptırın: 444 77 03

Şunları da beğenebilirsiniz