otel yıldızı resim

BLOG

Ege’de Gezilecek Yerler

Geri Dön

İçeriği Paylaşabilirsin

Ege’de Gezilecek Yerler

29 Ara, 2023

Emekliliğini düşündüğünde, Ege’de bir sahil kasabasına yerleşme hayali kuranlardan mısınız? Tatili mutlaka denizin mavisi, doğanın yeşili ile bir arada geçirmeyi tercih edenlerden mi? Tarihi mekânlarda dolaşmayı mı seviyorsunuz? Bu üç sorudan herhangi bir tanesine cevabınız “Evet” ise, Ege gezilecek yerler rehberimizde size uygun destinasyonları kolayca bulabilirsiniz.

Haydi gelin, birbirinden eşsiz güzelliklere sahip Ege şehirlerinde bir seyahate çıkalım!  

Muğla

Bu listede olmazsa olmaz şehirlerden birisi Muğla. Her ilçesinde ayrı bir güzellik saklı olan Muğla’da mutlaka görmeniz gereken başlıca destinasyonlar şu şekilde:

  • Ölüdeniz
  • Marmaris
  • Bodrum
  • Bodrum Kalesi

Marmaris ve Bodrum denildiğinde, hareketli turizm dönemini düşünüp gözü korkanlardansanız; bu iki şehrin iç taraflarında sessiz, sakin pek çok güzergâh olduğunu da ayrıca belirtelim. Örneğin Marmaris’te yer alan Söğüt Köyü, akşamüzeri ziyaret edip balıkçı lokantalarında keyifli ve sakin bir akşam geçirmenize olanak tanıyan bir güzergâh.

Ya da tarihi mekânları önemsiyorsanız, Bodrum’un şehir merkezini kolayca es geçip Bodrum Kalesi’ne çıkabilirsiniz. 1400’lü yıllardan kalma bu yapının içinde dünyanın en eski sualtı batığı olan Uluburun Batığı’ndan çıkanların da sergilendiği Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de var. Bu müzede ailecek keyifli vakitler geçirmeniz işten bile değil.

efes antik kenti

İzmir

Her ilçesi apayrı güzel olan İzmir’i, Ege’nin ruhunu yakalayabileceğiniz en önemli ilçesiyle ele alıyoruz: Selçuk. Kuşadası ile yakınlığından dolayı pek çok kişi tarafından Aydın’a bağlı olduğu düşünülse de Efes’ten Şirince’ye kadar pek çok önemli destinasyonu ilçe sınırlarında barındıran Selçuk; İzmir’e bağlı.

Peki burada nereleri ziyaret edebilirsiniz?

  • Efes Antik Kenti
  • Şirince Köyü
  • Yedi Uyurlar Mağarası

Listede de kolayca anlaşılabileceği üzere Selçuk, ağırlıklı olarak tarihi kalıntıların bulunduğu bir rota. Dünyanın en önemli antik şehirlerinden Efes’i uzun uzadıya gezebilir, imkânınız varsa Yedi Uyurlar Mağarası’nı ve Meryemana Evi’ni de görebilirsiniz. 

Bizim tavsiyemiz, sabah erken saatlerde Şirince’ye geçip bir kahvaltı ile güne başladıktan sonra Selçuk’taki tarihi bölgeleri ziyaret etmenizden yana olur. Böylece akşam yemeği için Kuşadası’nın nefis balıkçılarını tercih edebilirsiniz.

Kuşadası demişken, Aydın’ın bu eşsiz ilçesi de Ege gezilecek yerler listesinde olmazsa olmaz!

Zeus Mağarası

Kuşadası

Tarihi ve doğal güzellikleri, upuzun kumsalları, hareketli yaz dönemiyle gerçek bir Ege şehri olan Kuşadası’nın yerel nüfusu aslında çok kalabalık değil. Ancak başta kruvaziyer gemileriyle gelişmiş olan turizm şehri imajının 90’lı yıllardan beri sürmesi nedeniyle Kuşadası tam bir turizm cenneti. Bu gerçekliğe cazibe merkezi rotalarını eklediğimiz zaman, eşsiz bir Ege tatili kaçınılmaz oluyor.

Doğal ve tarihi güzellikleri sevenlere: Kuşadası Milli Parkı

Aydın Güzelçamlı Dilek Yarımadası Milli Parkı ismiyle de bilinen, kısacası Kuşadası Milli Parkı; yeşilliklerin tam içinde, denizin kıyısında pek çok farklı bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan gerçek bir doğa harikası. Mangal yakmadan piknik yapmaya müsaade edilen milli parkın sınırları içinde Panionion, Zeus Mağarası, Eski Doğanbey Köyü ve Tebai Antik Kenti gibi tarihi destinasyonlar da bulunuyor. Dolayısıyla ister günü yemyeşil bir alanda geçirip piknik yapabilir, isterseniz de tarihi mekânları da ziyaret ettiğiniz geniş bir seyahat için değerlendirebilirsiniz.

İyi gelmez mi hiç ada havası: Güvercinada

Kuşadası’nın sembolleri arasında kabul edilen Güvercinada, şehrin limanına yürüme mesafesinde. Mutlaka görülmesi gereken mekânlardan birisi olan Güvercinada’daki kalenin kalıntılarını gezerken, bu tarihi ambiyansı duyumsamamanız çok zor.

Deniz, kum güneş: Kuşadası Plajları

Mavi bayraklı sahiller, upuzun kumsallar… Kuşadası, uçtan uca sahip olduğu farklı plajlarıyla hangi rotayı tutturursanız tutturun denize ulaşmanızı mutlaka sağlıyor. İdeal bir Ege kasabası da böyle olmalı zaten!

Ege termal otel açısından zayıf bir bölge olsa da Güzelçamlı – Kuşadası’nda bulunan, kendisine ait bir plajı da olan termal sulara sahip Seven For Life Termal Otel bu konudaki beklentileri de fazlasıyla karşılıyor.

Ege gezilecek yerler listenizi sağlıklı bir konaklama ile taçlandırmak istiyorsanız, şimdi rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayın: 444 77 03

Şunları da beğenebilirsiniz